Pavel Šmolík

Pavel Šmolík 2016.doc (1027584)

Muzeum T. G. M. Rakovník ve spolupráci s varhaníkem Alešem Noskem

 

VARHANNÍ LÉTO

 

2. ročník mezinárodního varhanního festivalu Rakovník 2016

 

7. 7. 2016 od 19.30 hodin – kostel Narození Panny Marie v Novém Strašecí

Pavel Šmolík

pochází z Plzně (*1979). Studoval na Konzervatoři v Č. Budějovicích obor chrámová hudba (varhany u Mgr. Jitky Chaloupkové) a dále na Akademii Múzických Umění v Praze, obor dirigování. V průběhu studia zaznamenal rovněž některé úspěchy v soutěžích, např. absolutní vítězství v interpretačně-improvizační soutěži Voříškův Vamberk 2001.

V letech 2001 až 2013 působil v Příbrami jako varhaník a ředitel kůru na Svaté Hoře u Příbrami. Kromě soustavné činnosti liturgického a koncertního varhaníka zde vedl Svatohorský chrámový sbor a organizoval hudebně kulturní dění na tomto poutním místě. V Příbrami dále i v současnosti vede Komorní smíšený sbor Dr. Vladimíra Vepřeka a vyučuje zde na ZUŠ A. Dvořáka.

Od roku 2002 rovněž vyučuje na Konzervatoři v Č. Budějovicích. Vede zde školní pěvecký sbor, vyučuje varhanní i klavírní improvizaci, gregoriánský chorál a dirigování.

Od roku 2013 pracuje jako regenschori a dómský varhaník v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, vede mužskou gregoriánskou scholu Schola Cantorum Pilsensis .

Věnuje se též koncertní činnosti, zaměřuje se na improvizaci. Z projektů jmenujme např. koncertní cyklus "10x varhany pokaždé jinak" (Příbram 2012/2013, 10 varhanních koncertů se sólisty a alternacemi jiných klávesových nástrojů - fotogalerie M. Zelenky), pořídil nahrávky pro Český Rozhlas (varhany kostela v N. Kníně, záznam Křížové cesty R. Rejška v litoměřické katedrále), v rozhlase spolupracoval i jako spolutvůrce pořadů o duchovní hudbě (např. Tradice zpívaných pašijí a jejich zhudebnění v českém jazyce).

 

 

Program:

 

Preludium a fuga

Tři chorální předehry na motivy českých mariánských písní

Passacaglia

Chorální variace na píseň Na kolena padejme

Improvizace na biblický text

Kontakt

Aleš Nosek - varhaník +420 723 711 968 alesnosek@seznam.cz